Síla efektivního učení

Aby vzdělávání přinášelo výsledky, tak se musí v souhře propojit celá mozaika podmínek – opravdová ochota studenta ke změně, příjemný a bezpečný prostor, důvěra žáka v učitele, vyladěný učitel, atd. Je toho mnoho, co se musí sladit, aby se z potenciálně nudného výkladu a suchých informací stal výživný umělecký zážitek, který zažehne proces osobní změny. Nicméně, existuje „zlatý princip“, který je esencí vrcholného učení a každého osobního mistrovství.

Tímto „zlatým principem“, a podstatou toho, co nazývám Vědomé vzdělávání, je rozvoj úrovně vědomí klienta a skupiny, se kterou pracuji. To můžeme dělat mnoha způsoby – meditací mindfulness, chi kungem, relaxací, bytím v přírodě, vzájemným sdílení v komunitním kruhu,… zásadní je ale pochopit proč a jak To funguje.

Teoretické poznání – informace, kterých jsou plné učebnice, k osobní změně nikdy nestačí. Opravdová změna je možná pouze tehdy pokud získáme osobní poznání, když se dostaví AHA EFEKT.  Aha efekt určitě znáte. Můžeme jej zažívat ve sprše, na záchodě, při sportu…většinou jej vnímáme jako dílo štěstěny, náhodu. Nemusí tomu tak ale vždy být. Je možné vytvářet takové podmínky pro učení a práci, aby se AHA EFEKT dostavoval pravidelně. Za tento efekt prozření je zodpovědný zážitek posíleného rostoucího vědomí. Díky vyšší úrovni vědomí totiž vidíme „věci“ jasněji – v nových souvislostech. Víme co dělat a jakého konání se vzdát.

Pokud tuto sílu vhledu a prozařujícího vědomí postrádáme, tak potřebujeme přijímat nařízení z venku, shora. Klopýtáme – strachujeme se, vyžadujeme souhlas a potvrzení druhých.

Vhled do dané situace nám pomáhá k lepší orientaci v životě, což nám dále dodává důvěru v sebe a sílu jednat v souladu s osobním poznáním. Takovéto jednání nás pak vnitřně posiluje. Roste naše osobní integrita, vyzařování a síla. Dokážeme změnit to, co je potřeba změnit. A o to přece při každém opravdovém učení jde, no ne?

Proto je také mým posláním vytvářet podmínky pro učení, které akcelerují rozvoj vědomí a vnitřní opravdovosti. O tom si mimo jiné též můžete přečíst ve velmi podnětné knize Dr. Davida R. Hawkinse s názvem „Moc versus Síla“. A jelikož nejsem teoretik, ale praktik, tak Vás srdečně zvu ochutnat posílené kolektivní vědomí a efektivní učení na vlastní kůži. Informace o blížících se akcích naleznete zde: Kurzy osobního rozvoje a komunikace pro veřejnost v Brně (radimkudelka.cz)

 

Radim Kudělka
Profesionální lektor a konzultant se zaměřením na rozvoj vědomé komunikace, emoční inteligence a talentu jednotlivců a organizací.

Získejte zdarma e-book

Vědomá komunikace

Umění mezilidských vztahů

Přečtěte si, jak rozvíjet zdravé a harmonické vztahy a naučte se principy vědomé komunikace a emoční inteligence.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů