Jak? život s dobrou otázkou

Plánovat či neplánovat rok 2024? Toť není otázka. I Dalajlama má svůj diář. Otázkou spíše je jak svůj čas plánovat. Žijeme sice vždycky jen v přítomnosti, ale jako sociální tvorové se spolu organizujeme na časové ose. Čas je cenný a tak je moudré dělat to moudře. Jenže to se lehce řekne a hůře dělá. K moudrosti je nutno dozrát. Dozrávání se děje zkušeností a často právě ne tou příjemnou. Jeden ze způsobů jaksi dopomoci k moudrosti a příliš při tom netrpět je žít s dobrou otázkou. Aneb jak říkával jeden z mých prvních mentorů, vedoucí Waldorfského semináře, Dr. Tomáš Zuzák: „Nechtějte hned odpovědi. V životě je plodné žít s dobrou otázkou“.

A právě otázka, která se mi na přelomu tohoto roku při mé novoroční revizi v zenovém klášteře Plum Village mnohokrát ukázala, je otázkou JAK? Jak chci žít? Jak chci učit? Jak se chci vztahovat k sobě a k druhým? Nepopírám, že důležité je také CO a samozřejmě PROČ, ale JAK je moje nová „královna“ otázek. JAK totiž rozhoduje o kvalitě toho čemu se věnujeme a tedy vlastně o kvalitě našeho života. Účel nesvětí prostředky. Prostředky jsou zásadní. Takže? Jaké je mé novoroční JAK?

JAK?

Žít jako svobodný člověk – vědět co, proč a jak dělám.

JAK na to?

Třeba takto: nádech – výdech – pauza – kontrolní otázka: „Chci pokračovat v tom co právě dělám?“, „ A chci to dělat takto?“. Nikdo z nás nemusí pokračovat v tom, co nám ani životu neslouží. Můžeme volit s kým, co a jak budeme dělat či nedělat.

JAK?

Méně myslet, více vnímat. Přijímat to, co je. Být při tom, co se děje. Není kam spěchat. A tak si mohu plně vychutnat čaj, který piji, hru se svým synem Jirkou anebo krásy přírody na procházce v lese.

JAK?

V lehkosti, v radosti, v jasném vědomí, v klidu, v soucitu a s všímavostí k dalším živým bytostem. Nakládat si tolik kolik si chci naložit. Respektovat limity svého těla. Vychutnat si psaní své knihy – název zatím neprozradím:-) i stavbu našeho domu. Netlačit to, ale nechat proudit.

JAK?

Umožnit svému životu otevřené horizonty. Ponořit se do zpěvu a hudby, kterou tak moc miluji. Držet závazkovou dietu. Říkat ne s lehkostí a ano s radostí. Věnovat se pouze smysluplným věcem a projektům.

JAK?

Nechat odejít staré, být dostupný pro nové. Přerůst limity své mysli. Říci si o víc, když chci více. Více dávat, když chci více dávat. Být naplno sám sebou. Komunikovat přímo, pravdivě a laskavě.

JAK?

Rozvíjet mysl lásky, nedělat si vrásky z prkotin, opustit minové pole minulých vin. Žít jako svobodný člověk.

Ha, nakonec se z toho vyklubala poezie:-) Tak to je hezké novoroční proudění! Snad vás to bavilo, tak jako mně. Věřím, že tušíte, že tato poezie není jen snění, ale velmi konkrétní, praktická a zásadní hra. Aktuálně otázku jak pokládám na individuálních konzultacích manažerům a leaderům při jejich novoročním strategickém plánování. A jsem mile překvapen jak to zapadá na úrodnou půdu jejich vědomí a zásadních životních rozhodnutí.

Takže? Jaké je Tvé JAK?

Radim Kudělka
Profesionální lektor a konzultant se zaměřením na rozvoj vědomé komunikace, emoční inteligence a talentu jednotlivců a organizací.

Získejte zdarma e-book

Vědomá komunikace

Umění mezilidských vztahů

Přečtěte si, jak rozvíjet zdravé a harmonické vztahy a naučte se principy vědomé komunikace a emoční inteligence.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů