Štěstí je stav mysli

Štěstí není „muška jenom zlatá“, jak praví klasik, ale stav mysli.

Štěstí nemusí být náhodná a prchavá věc, která se nám někdy přihodí, ale vnitřní stav, který si dopřáváme dle svých schopností a kapacity pracovat se svou myslí a tělem.

Štěstí je také kniha. Kniha psaná zenovým mistrem Thich Nhat Hanhem. Kniha napsaná mistrovsky.

Tuto knihu mohu celým svým srdcem doporučit všem, kteří chtějí být šťastní (a kdo by nechtěl, že?), a kteří chtějí také vědět, co konkrétně můžeme pro štěstí udělat.

Kniha Štěstí je plná moudrosti, hlubokého poznání, ale přitom je srozumitelná, jednoduchá a velmi praktická. Thich Nhat Hanhovi se v této knize drobného formátu podařilo dokonale vystihnout podstatu a principy meditace mindfulness a nabídnout nám jednoduchá, ale velmi účinná praktická cvičení, které můžeme zapojit do našeho každodenního života.

V knize se dozvíte jak praktikovat meditaci mindfulness v sedě, v chůzi, v pohybu, při probouzení, pití čaje, při jídle či při telefonování. V knize naleznete do detailu popsané instrukce pro provádění hluboké relaxace těla a mysli (total relaxation). Dozvíte se jak se zastavit a jak odpočívat. Najdete zde také techniky, které Vám „nastíní“ jak pracovat se silnými emocemi, jak obnovovat blízké vztahy (začít znovu), jak hluboce naslouchat a laskavě hovořit. V knize je popsáno jak psát dopisy na usmíření, jak uzavřít mírovou smlouvu, jak rozvíjet vnitřní ticho, jak objímat stromy a mnoho, mnoho dalšího.

Již samotné čtení knihy štěstí ve mě vyvolává pocity štěstí – dokonale přesné formulace psané z hlubokého poznání mistra, ozdobené citem básníka a vždy ukotvené do praktických aplikací, to je vzácný dar, který nám Thay v této knize nabízí.

Od Thaye (T.N.H.) jsem přečetl 12 knih a pokud bych měl doporučit jednu, která vystihuje jeho učení, tak to bude kniha Štěstí. Je pro mě velikou radostí, že byla tato kniha konečně přeložena do češtiny. Z vlastní letité zkušenost s cvičením technik popsanými v této knize, si dovolím „říci“, že tato kniha má nedocenitelnou hodnotu pro každého, kdo chce vzít štěstí života do svých rukou.

Přeji Vám klid a radost při čtení této brilantní knihy, a pokud byste si přáli jít o krok dál, a cvičení, která naleznete v této knize vyzkoušet, přijďte na kurz Mindfulness – skrytá síla. Více informací o kurzu naleznete zde: https://www.radimkudelka.cz/kurzy/pro-verejnost/mindfulness-skryta-sila/

 

Radim Kudělka
Profesionální lektor a konzultant se zaměřením na rozvoj vědomé komunikace, emoční inteligence a talentu jednotlivců a organizací.

Získejte zdarma e-book

Vědomá komunikace

Umění mezilidských vztahů

Přečtěte si, jak rozvíjet zdravé a harmonické vztahy a naučte se principy vědomé komunikace a emoční inteligence.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů