Od nadání k talentu – 10 zásad

Tajemství talentu

Víte, že existují školy, kde se dá studovat čokolatiérství? Já jsem to nevěděl, ale je to tak.

Jsou lidé, kteří studují čokoládu a kteří se čokoládou také živí. Tedy nemyslím, že ji jen pojídají – to dělá kde kdo, ale že jsou experty na výrobu čokolády. Včera o tom měla workshop jedna moje studenta v rámci předmětu Emočně inteligentní leadership, který vedu na Newton College. To byla paráda. Nejen ta čokoláda, kterou nám tam na místě připravila, ale hlavně to její nadšení – láska k tématu, chuť předávat vědomosti, ta její energie!

Proč o tom píši?

Za prvé, udělalo mi radost vidět mladého člověka, který si jde za svým snem, dělá to co miluje a radost, která mu v žilách koluje, šíří do světa. Za druhé, je to hezká ilustrace toho, že dneska je možné živit se téměř čímkoli, pokud si zatím jdete a jste-li v tom dostatečně dobří. Poptávka se již najde.

Fandím každému, kdo má odvahu žít ze svého srdce, rozvíjet své nadání a být vědomým tvůrcem svého života. Sám vím jak krásný a bohatý takový život je, ale vím také a moc dobře jak je taková cesta náročná.

Proto bych rád s Vámi sdílel 10 mých zásad, které Vám pomůžou být efektivní a užít si cestu od nadání k talentu:

 

1. Vyjasňujte si vědomí toho, co je Vaše nadání a kým se chcete stát – jaké jsou Vaše klíčové hodnoty? k čemu přirozeně tíhnete? co jsou Vaše silné stránky? Jaká je Vaše vize – jakým směrem v životě chcete jít?

Jsou různé způsoby, jak si své nadání a vizi vyjasnit, např. meditace, inspirace, půsty, experimentování, sdílení, hra či reflexe.  O metodě reflexe si můžete přečíst více v jiném článku na mém blogu, který se nazývá „3 podmínky rozvoje nadání“.

To, co mi přijde velmi nápomocné pro napojení se na vnitřní zdroje a krystalizaci vize, je učit se být sám se sebou – nechat se jen tak být a naslouchat. Slovy W. Goetheho: „Charakter dozrává v konfliktních situacích a intelekt v tichu“.

2. Rozvíjejte odvahu – odvaha je ctnost, která zdobí opravdové osobnosti a mistry svého řemesla. Umět se odvázat od známých břehů. Riskovat tím správným směrem a způsobem. Dělat věci, které chceme dělat „no matter what“. K tomu je nezbytné rozvíjet mindset – mentalitu žáka. Být ochoten se učit – jít na hranu komfortní zóny, dělat „chyby“, pozměnit způsob svého jednání a zkoušet to znovu, znovu a znovu.

3. Najděte si svého učitele, který Vás „přinutí“ stát na špičkách a tančit na hraně Vaší komfortní zóny. Najděte si toho nejlepšího mentora, který je dost daleko před vámi, ale ne příliš, tak aby jste ho ještě mohli „vidět“ a abyste na něj „dosáhli“. Takže, kdo je ten nejlepší, na koho ještě dosáhnete, od koho se můžete učit, to co se potřebujete naučit?

4. Naučte se říkat ne. Říkejte ne nepodstatnému a toho nepodstatného je. Né že ne! Nežerte každou blbost, nebuďte všude a nebuďte vším. Dělejte to, co vede k Vašim cílům. Buďte vybíraví a dělejte to asertivně, aby jste si přitom uchovali harmonické vztahy s těmi, na kterých Vám záleží.

5. Autenticita – buďte sami sebou. Utvářejte svůj osobitý styl, který nelze přehlédnout a ve kterém je Vám dobře. Umožněte si růst a přerůst to známé v sobě. Hrajte si, zkoušejte a hlavně neberte se tak moc vážně.

6. Vybudujte si návyky, rituály a rytmus, ve kterém pravidelně trénujete to, co chcete umět. Jen díky pravidelné akci, učení, získáváte nové lepší dovednosti a stáváte se tím kým chcete být. Učte se efektivně, tak jak to dělají mistři. Náš život není nekonečně dlouhý. Naučte se jak se dostat do zóny flow. Učte se tak, aby Vás to bavilo. Rozvíjejte disciplínu s radostí a láskou.

7. Naučte se efektivně regenerovat svoje síly, čistit mysl a posilovat tělo. Co vás v životě nejvíce vyživuje? Pro mě to jsou procházky v lese, zpěv, cvičení jógy, slunce, hluboké meditace v klášteře Plum Village. Co to je pro Vás? Obnovujte svoje síly pravidelně. Budete je potřebovat neboť cesta od nadání k talentu bývá dlouhá.

8. Transformace – naučte se proměňovat protivenství ve výzvu, v dobrodružství, v radost. Mihaly Csikszentmihalyi, autor konceptu flow, nazývá osobnost, která umí převádět potenciální hrozby v podněty přinášející radost, jako autotelickou osobnost. G. Vaillant hovoří o technikách transformačního zvládání stresu. Budhisté mají zase příměr lotosové květiny, která vyrůstá z bahna. Např. meditace mindfulness je vynikající nástroj pro rozvoj schopnosti transformovat negativní „věci“ v pozitivní.

9. Oslavujte své vítězství. Odměňte se tím, co je pro Vás odměnou. Věnujte si odpočinek, masáž, zajděte si na dobré jídlo, kupte si něco hezkého, sdílejte svoji radost s blízkými.

10. Konejte – i kdyby jste mohli udělat jen malý krůček. Nečekejte již na nic. Vykročte. Neboť vědění je moc, ale moudrost je konání. Co tedy nyní po přečtení tohoto článku uděláte?

 

A potřebujete-li vědomí svého nadání a vize ještě trochu vyjasnit, získat podporu a načerpat pozitivní energii pro Vaši cestu od nadání k talentu, tak přijďte na kurz Objev svůj DAR: https://www.radimkudelka.cz/kurzy/pro-verejnost/objev-svuj-dar/

Radim Kudělka
Profesionální lektor a konzultant se zaměřením na rozvoj vědomé komunikace, emoční inteligence a talentu jednotlivců a organizací.

Získejte zdarma e-book

Vědomá komunikace

Umění mezilidských vztahů

Přečtěte si, jak rozvíjet zdravé a harmonické vztahy a naučte se principy vědomé komunikace a emoční inteligence.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů