Očima dechu

Dech je klíč k našemu nervovému systému, k fyziologickým funkcím a emocím, ke stavu flow a inspiracím ducha. Dech je život sám. Bez vody přežijeme čtyři dny, bez dechu čtyři minuty. Náš vztah k dechu odráží náš vztah k životu samotnému. A nemyslím to jen jako metaforu. Ono to tak fakt je, ať již jsme si toho vědomi a nebo ne. Rád bych se s Vámi podělil o svůj životním příběhu „Očima dechu“.

Tai chi – volné plynutí energie

Do svých dvaceti let jsem nevěděl že dýchám. Žil jsem pod křídly svých rodičů, v jakési samozřejmosti života a toho jak věci jsou. První setkání s vědomým dechem přišlo na vysoké škole, kde jsem ochutnal krásu řízeného plynulého dechu v precizních formách Tai chi. Tomuto bojovému umění jsem se intenzivně věnoval následujících osm let (někdy 2 – 3hodiny denně). V Brně jsem cvičil pod vedením Pavla Hlavoně a v Praze u předního českého sinologa Víta Vojty. Můj vztah k životu v tomto období docela věrně kopíroval to, co jsem se v Tai chi při práci s dechem naučil: nechat se vést životem (dechem), přijímat (nádech) a pouštět (výdech) věci. Nechat život plynout, být jako voda a vše, čemu se věnuji, dělat cele a naplno. 

Joga – píle, výdrž, uvolnění

Po návratu z Kanady se můj vztah k dechu a k životu zásadně prohloubil díky cvičení propracovaného systému Jóga v denním životě. Jóga, stejně tak jako Tai chi, klade důraz na propojení mysli a těla prostřednictvím vědomého dechu. Dělá to však jinak. Ve cvičení jógy jsem začal nacházet možnost užít si dech a tedy také život v jednoduchém pohybu, v napětí vydržet a uvolnit se, prodýchat. Osvojení principů píle a vytrvalosti mi hodně pomohlo a stále pomáhá při péči o rodinu, klienty a podnikání. Jóga mě posílila a uzemnila. Děkuji.

Meditace mindfulness – všímavost a přijetí

Joga je oproti dynamickému umění Tai chi chuan docela zpomalení, ale zásadní změna mého vztahu k dechu a životu přišla odjinud. Bylo to mé setkání s učením meditace mindfulness v linii zenového mistra Thich Nath Hanha. V centru vědomého života v Plum Village jsem se poprvé opravdu zastavil. Teprve tehdy, když jsem se setkal se se svým zraněním, jsem mohl uvidět také své dary a vize. Zjistil jsem, že mám dost. Otočil jsem kormidlo svojí pozornosti dovnitř a paradoxně jsem začal také více dávat zpět … životu a společnosti.

Zásadní rozdíl při práci s dechem v meditaci mindfulness oproti Tai chi a józe je v tom, že student mindfulness svůj dech nijak nereguluje. Prostě si dechu všímá a přijímá ho takový jaký je. Dech se pak sám od sebe prohloubí. V praxi mindfulness trénujeme všímavost a přijetí dechu a „věcí“ tak jak jsou. To nám pomáhá rozvíjet vnitřní klid, jasněji vidět a vědět, co je správné udělat a hlavně neminout každodenní zázraky života – úsměv našeho dítěte či přítomnost milované osoby.

Zpěv – rozšíření energetického potenciálu

Má láska ke zpěvu a veřejnému vystupování mě dovedla také ke studiu dechu u operní pěvkyně Hanky Málkové, která mi ukázala jak je možné používat dech jako nástroj pro rozšíření energetického potenciálu zpěváka a řečníka. O dechu a zpěvu si můžete přečíst například v knize „Skutečný zpěv“, která je souborem rozhovorů Margreet Honig a Gordany Crnkovič. A pokud by Vás zajímalo jak nám dech může být prospěšný ve skutečném boji, tak doporučuji biografickou knihu „Breathe“ Ricksona Gracie. Tento fenomenální mistr bojových umění za svoji letitou kariéru vyhrál asi 450 zápasů volného stylu a ani jednou neprohrál. Ve své knize píše: „Všechno, co jsem se dodnes naučil je přinejmenším částečně důsledkem práce s dechem – moje nejlepší vystoupení, emocionální kontrola, moje schopnost vydržet.„

Dech je naše spojení s životem, je to věrný přítel, který je vždycky přítomen. Dech nám může být kotvou a útočištěm v rozbouřených vodách emocí. Je to brána k energii, k inspiraci, ke stavu flow. A snad se mi také prostřednictvím tohoto článku podařilo ukázat, že náš vztah k dechu může zásadně ovlivňovat náš vztah k životu, a tedy také kvalitu života samotného. Proto se vyplatí dech vědomě studovat.

Takže, jaký je váš vztah k dechu? Dokážete svůj dech plně vnímat, když cvičíte a nebo dokonce v průběhu celého svého dne? Umíte svůj dech prohloubit, když je to třeba?

Různým možnostem práce s dechem se věnujeme například na kurzu Emoce, můj dobrý přítel.

Radim Kudělka
Profesionální lektor a konzultant se zaměřením na rozvoj vědomé komunikace, emoční inteligence a talentu jednotlivců a organizací.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů