Myslet srdcem

Myšlení je dobrý sluha, ale špatný pán. Jasná logika či precizní analýza nám může prakticky velmi dobře posloužit, ale sotva nás učiní šťastné. Opravdu šťastný člověk umí do chladné logiky vnášet srdečné teplo soucitu, laskavosti, radosti či humoru. Můžeme tuto schopnost rozvíjet, můžeme se naučit myslet srdcem? A pokud ano, tak jak na to?

Myslet srdcem je střední cesta, na které se učíme propojovat své myšlení s emocemi. Je to cesta emoční inteligence. Z hlediska neurověd je za centrum integrace myšlení a cítění v našem mozku považován přední cingulární kortex. Přední cingulární kortex je centrum promyšlené motivace, monitoruje naše plány, stará se o regulaci úsilí – myšlenek a chování. Dobrou zprávou je, že přední cingulární kortex můžeme posilovat. Jedna z činností, která prokazatelně posiluje toto klíčové motivační centrum je meditace. Laskavost a soucit většiny mnichů nepramení jen z poslušnosti k nějakému kodexu chování, ale především z každodenní praxe meditace. No jo, ale málokdo z nás je mnich. Existují ještě nějaké způsoby jak sladit svoje myšlení a cítění do harmonického souzvuku? V tomto článku uvedu 6 praktických způsobů, které může rozvíjet každý a tu meditaci nemůžu vynechat:-)

1) MEDITACE: podstatou meditace je všímavost, soustředění a přijímání toho, co je. Díky tomu, že přijímám své myšlenky a pocity, dochází k jejich propojení. Rozvíjíme schopnost vidět, že „věci“ nejsou jen černé a bílé, ale na sobě vzájemně závisejí. Dochází k usmíření. Učíme se být laskaví a soucitní sama k sobě, nepotlačovat to, co se v nás odehrává. Přijímáme se. A pak je již jen krůček k tomu být laskaví a soucitní k druhým.

2) VĚDOMÁ KOMUNIKACE: ve vědomé komunikaci integrujeme své pocity s myšlenkami tím, že emoce vyjadřujeme slovy, čím barvitěji tím lépe. K tomu nám slouží komunikační dovednost s názvem Já, výrok. Naši kapacitu přesně používat Já, výrok může dále posílit například hra s emočními kartami, psaní si osobního deníku a nebo sdílení s přáteli. Pokud budou v emocích druzí lidé, tak můžeme pro transformaci emocí používat empatické jednání a empatickou reakci.

3) POEZIE A HUDBA: přirozeně lidským způsobem jak rozvíjet naši kapacitu integrovat mysl se srdcem, tj. myslet srdcem, je umění. Jakákoliv forma umění. Důležité je najít si formu, která je nám blízká. Malování, tanec, divadlo, … co máte rádi? Královskou disciplínou v tomto ohledu je podle mě poezie. Poezie dokáže propojovat hluboké obrazy duše se symbolickým slovním vyjádřením. Podobnou roli v našich životech hraje hudba. Jak hodně se dá říci pár slovy básně?!

„Zen,

tisíce žen

a přeci jenom jedna květina.“

4) HUMOR: velmi specifickým způsobem jak „prohřát“ naše myšlení je humor. Každý má jiný smysl pro humor. Rozhodně se však vyplatí tento sedmý smysl pěstovat. Jak? Například tak, že se podíváte na dobrou komedii a nebo si rovnou přečtete tento vtip, který jsem jednoho dne našel na naší lednici (chtěla mi tím snad žena něco naznačit?:-))

Muž přijde domů z práce a na lednici najde vzkaz: „Nefunguje to. Už to nevydržím, jdu domů k matce!“

„Co tím myslí? Pivo je studené, světlo svítí…“: zamyslí se v duchu muž.

5) OBJETÍ A DOTEK: myslet srdcem znamená v první řadě srdce aktivovat. Co aktivuje vaše srdce? Krásná příroda, smích dítěte, dojemný film, modlitba? To, co funguje zaručeně a velmi rychle je objetí s člověkem, kterého máte hluboce a upřímně rádi. Při objetí, pohlazení, dotyku či intimním pohledu z očí do očí dochází k uvolňování neurotrasmiteru oxytocinu. Oxytocin tlumí aktivitu amygdaly, která je zodpovědná za stresovou reakci a obranné chování. Zkusili jste se již někdy zlobit či stresovat v dlouhém pevném objetí milovaného člověka?

6) SLUNEČNÍ LÁZEŇ: jaro je tu a tak začíná koupání ve slunci. Jupí! Vypadá to triviálně, ale je to tak. Své myšlení můžeme prohřát také tím, že si vyjdeme na slunce. Vždyť to znáte. Stačí se chvíli slunit a je nám lépe, naše myšlenky jsou lehčí, světlejší a laskavější. To souvisí s vyplavováním neurotrasmiteru serotoninu, který se v těle syntetizuje jednak díky určitému druhu potravy, smysluplností činností a také slunečním svitem. Na bázi serotoninu se vyrábějí antidepresiva. Asi víte jak hodně trápí úzkosti a deprese obyvatele severských zemí a jak tomu je v chudých, ale prosluněných tichomořských ostrovech. Svítí chvíli slunce? Tak halou ven!

Jako lidé dneška jsme až příliš tlačení k tomu být racionální, mít to spočítané, fungovat disciplinovaně a strategicky. Ano, ano. I to má smysl. Je však dobré vědět, že člověk je primárně bytostí emoční. Z hlediska evoluce a stejně tak v rámci individuálního vývoje člověka se nejdříve utváří emoční mozek a pak až racionální centra. Zralá lidská bytost však není ani emoční zvíře, ani strojově chladný robot. Člověk je plně člověkem až když integruje všechny svoje složky v harmonické souhře. Učme se tedy myslet srdcem a přitom si hrajme s tím co máme k dispozici a co nás baví.

Myslet srdcem a jak to zapojit do našeho života budeme trénovat na blížících se jarních kurzech Vědomá komunikaceEmoce, můj dobrý přítel, které doporučuji absolvovat nejlépe ihned po sobě. Pak se Vám to jisto jistě do hloubky hezky propojí.

Radim Kudělka
Profesionální lektor a konzultant se zaměřením na rozvoj vědomé komunikace, emoční inteligence a talentu jednotlivců a organizací.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů