Les léčí

Tento rok byly brány kláštera Plum Village, kde se v létě jezdívám „vykoupat v mindfulness energii“ pro veřejnost zavřeny.
Nejdříve jsem z toho byl trošku smutný, ale brzy po té mi přišla inspirace, že letošní obnovu si dopřeji bohatým pobytem v lese.
Na sklonku léta jsem putoval se synem v Rychlebských horách, pak jsem si užil sociální lázně s kamarády na Marťiňáku v Beskydech, poté jsem si dopřál čtyři dny o samotě a v tichu hlubokých lesů Velké Fatry a nakonec jsme si užili rodinnou dovolenou na chatě opět v Beskydech. Každý pobyt v lese byl pro mě hlubokou obnovou sil, léčením a čirou radostí.
Při pohledu na rozmanitost životních forem lesa, tvarů stromů, barev květin, ticha prozvučeného bzukotem hmyzu a zpěvem ptáků se mé srdce hluboce radovalo. Při pohledu do otevřené krajiny jsem cítil jak se otevírá vnitřní prostor a možnost hluboce se nadechnout a vydechnout. Myšlení přirozeně utichá, je tu více cítění a vnímavosti. Pocit spojení se zemí umocnilo „přesedlání“ na barefoot obuv, kterou jsem si zamiloval.
Putování o samotě na Velké Fatře jsem propojil s meditací mindfulness a díky tomu se dostavil zážitek plynutí a občasných hlubokých vhledů podobně jak tomu bývá při delším pobytu v klášteře. Několikrát jsem si říkal, že vlastně v klášteře jsem. Hluboký les a meditace mindfulness spolu dokonale sou-hrají. Jejich účinnost se spolu násobí. Vylaďování se na svoji podstatu a přirozenost, schopnost vidět jasně co je dobré dělat a čeho se vzdávat, zrychlená obnova pozornosti, odbourání stresu. Pobyt v lese také podporuje harmonii v sociální interakci. Pozoruji, že vnější prostor a energie lesa nás všechny zklidňuje a vylaďuje do vědomí mám dost, jsme tu spolu, není kam spěchat, vše je ok. To vše a mnohem více funguje v lese výborně. Pokud by Vás zajímalo proč tomu tak je, tak doporučuji ke čtení knihu  „Les Léčí“ od Clemense G. Arvaye. V této knize najdete vědeckými výzkumy podložená fakta o tom jak les posiluje imunitní systém, snižuje stres a hladinu cukru v krvi, obnovuje pozornost, … prostě léčí:-)
A co doporučuji hlavně: jděte do lesa a zůstaňte tam co nejdéle jak můžete. Tři až čtyři dny jsou pro hlubokou obnovu sil, znovu nalezení svojí vize a životního směru dost. Není třeba jezdit do kláštera ani chodit do tmy. Všechno to máme v lese, pokud v něm umíme být.
Někdy může být náročné „uloupnout“ si pro sebe 3 – 4 dny. To naprosto chápu. Každý si ale může vzít pro sebe 3 – 4 hodiny. Jít do lesa a být tam v tichu, o samotě, vnímat a nabírat. 2 – 4 pobytu v lese mají hluboký a několik dní trvající efekt na náš imunitní systém, jak o tom píše  Clemens G. Arvay v knize „Les léčí“.
Pokud máte podobné zážitky z letního lesa, tak je můžete sdílet – rád si je přečtu.
Radim Kudělka
Profesionální lektor a konzultant se zaměřením na rozvoj vědomé komunikace, emoční inteligence a talentu jednotlivců a organizací.

Získejte zdarma e-book

Vědomá komunikace

Umění mezilidských vztahů

Přečtěte si, jak rozvíjet zdravé a harmonické vztahy a naučte se principy vědomé komunikace a emoční inteligence.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů