Umění dávat

dávat a brát

Týden dávání byl skvělý – čím více jsem dával, tím více se mi otevíralo srdce a tím více jsem dával. Pomohl jsem paní v tramvaji, daroval jsem peníze kamarádovi, věnoval jsem svůj čas, posloužil jsem s přípravou jedné akce…byl to krásný týden. A rozhodně v tom budu pokračovat, ale…také dávání má svoji zadní, odvrácenou stranu.  Každá mince má svůj rub a líc.

Jsou dárci, kteří si užívají výslunní na vrcholu společenského žebříčku, těší se uznání a obdivu, jsou zdraví a bohatí. Jsou ale také dárci, kteří jsou „rozhožkou“ druhých lidí, bývají nemocí, vyčerpaní a vyhořelí. Ty první nazývá Adam Grant ve své knize Dávat a brát nesobeckými dárci a Ty druhé nazývá otevřenými dárci. Jaký je mezi nesobeckými a otevřenými dárci rozdíl se dočtete v Adamově knize.

To, co zajímá mě, je jak dávat, abych se nevyčerpával, ale naopak rostl ve všech oblastech svého života a mí blízcí, přátelé i klienti, mohli růst se mnou. Je to také téma, na které pravidelně narážíme se studenty na téměř každém kurzu Vědomé komunikace.

Jak tedy dávat a přitom se nevyčerpávat, ale naopak nabíjet a růst? Mám pro Vás  5 tipů, které jsou inspirovány Adamovou knihou a mým osobním poznáním:

  1. Opečovávat sám sebe – úspěšní dárci dokážou hledat win-win řešení, tj. pomáhat druhým k dosažení jejich cílů, ale zároveň myslí na své potřeby a cíle. Starají se o druhé, ale také sami o sebe. Rovnováha je příznakem zdravé budoucnosti.
  2. Smysluplnost – pocit smysluplnosti z práce a dávání je účinný nárazník proti stresu a vyhoření. Pocit opravdové užitečnosti a pozitivní zpětná vazba nám dodává potřebnou energii.
  3. Dávat a využívat při tom náš talent – dávání nás bude nabíjet, když jej napojíme na své vnitřní zdroje, na to co nás osobně zajímá, baví a co nám jde.
  4. Podpůrná sít – úspěšní dárci si budují podpůrnou síť přátel a jiných dárců a umí si říci o pomoc, když to potřebují. Vzhledem ke své štědrosti se jim také pomoci dostává.
  5. Rozlišovat kdy, komu a co dávat a s tím se pojí také schopnost komunikovat přiměřeným způsobem – být přiměřeně empatický a je-li to potřeba také asertivní.

Umění dávat je uměním nalézat rovnováhu v péči o druhé a o sebe, schopnost poznat, co je podstatné a smysluplné, rozlišovat a přiměřeně komunikovat, být kreativní a efektivní. Umění dávat tedy není naivní disciplínou, ale spíše vybroušeným uměním, kterým dozráváme v moudré jedince a bohatší společnost. Milí přátelé, propojme srdce dávání s rozumem a dejme jej nohama na zem.

Radim Kudělka
Profesionální lektor a konzultant se zaměřením na rozvoj vědomé komunikace, emoční inteligence a talentu jednotlivců a organizací.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů