Prostor pro sebe

Čím více toho člověk má a dělá, tím více „musí“ pouštět, relaxovat anebo prostě jenom být. Jedno manažerské pravidlo říká, že manažer by si měl plánovat čas na 80% neboť zbylých 20% „úkolů“ přijde neočekávaně. Rád provokuji tvrzením, že leader by si měl plánovat svůj diář plný na 60%. Cože, není to málo? Zde je moje jednoduchá logika. Pokud si naplánuji diář na 80% a 20% povinností mi přijde neočekávaně, tak kde je čas na aktualizaci mojí osobní vize? A co tvorba nových projektů a kapacita uchopit nenadálé inspirace a příležitosti? A jak si pak najdu čas na to, abych rozvíjel vztahy a vůbec radoval se ze života? Ten, kdo je vytížený na 100%, je většinou ve vleku toho, co si pro něj vymysleli druzí. Možná je produktivní, ale stěží tvořivý. Pro tvorbu a radost potřebujeme dostatečný prostor.

V úvodu tohoto článku si neodpustím ještě jednu provokativní úvahu. Myslím si, že lidé si často přeplňují svoje diáře také proto, aby potlačili pocit vnitřní méněcennosti, nejistoty a toho, že si o sobě myslí, že nejsou dost dobří. Takovéto smýšlení je mimo-jiné napájeno kolektivní sugescí, která nám našeptává, že člověk je tím více hodnotný, čím více toho dělá. To je samozřejmě naprostý nesmysl. Neboť, chceme-li vůbec posuzovat hodnotu lidského jednání, pak nemůžeme vycházet z množství toho, co člověk dělá, ale především bychom měli posuzovat kvalitu takového jednání. Více nedobrého není hodnotné více, ale méně. Proti tomu bych rád nabídl zralejší předpoklad:

KVALITA NAŠEHO JEDNÁNÍ VYCHÁZÍ Z KVALITY NAŠEHO BYTÍ

Ve své práci a v životě mi jde o kvalitu na prvním místě. Není to jen fráze. Proto si svůj diář plním na 60%. Abych to mohl dělat a přitom dosahovat svých cílů, kterých není málo, tak v naplánovaném čase musím být fakt efektivní. Moje pozornost musí mířit na podstatné a dobře proudit. K tomu jsem si vytvořil strategii, kterou nazývám flow management. Flow management je způsob práce s časem, prostředím a pozorností, která vychází z principů zrychleného učenímistrovského trénování. V tomto článku se zaměřím na jeden z pilířů mého flow managementu, kterým je prostor pro sebe. Nejčastěji tento prostor využívám ke třem účelům:

1) REGENERACE OSOBNÍCH SIL a obnova kognitivního zdroje (schopnosti se soustředit a řešit úkoly). Takovýto osobní prostor má ve svém diáři snad téměř každý. Doufám. Typicky je to čas na dovolenou, odpočinek o víkendu či pravidelné cvičení přes týden. Efektivita takovéto obnovy samozřejmě záleží na tom, kolik toho času pro sebe máme a jak je umíme využít. Například, sledování televize nebo youtube je také určitým osvěžením, ale existují mnohem účinnější a prospěšnější způsoby pro naši regeneraci. Dle teorie obnovy pozornosti Stevena Caplana z Michiganské university je jedním z nejúčinnějších způsobů pro obnovu pozornosti procházka v přírodě. Osobně chodím do lesa minimálně jedenkrát týdně a svoji procházku většinou ještě kombinuji s cvičením tai-chi nebo meditací. Kombinace vhodně zvolených způsobů může potencovat jejich konečný účinek.

Naše schopnost soustředění se samozřejmě vyčerpává také během dne a proto je dobré utvářet si svůj denní program, tak aby hezky „dýchal“. Mezi intenzivní bloky přemýšlení vkládat aktivity uvolňující a obnovující jako je například procházka kolem domu, běh, krátké posezení u čaje, a pracujete-li z domu tak třeba také hra na kytaru anebo fyzické protažení.

2) HLUBOKÁ PRÁCE a tvořivé projekty. Pokud potřebuji vytvořit metodologii nového školení anebo pracuji na nějakém rozsáhlejším projektu, například, když píši knihu, tak si k tomu vytvářím speciální prostředí. Někdy mi stačí 3 – 4 hodiny času o samotě doma, v čajovně či v jiném nerušeném prostoru. Někdy si k tomu potřebuji vyhradit prodloužený víkend na chatě v horách. V každém případě, zde platí, že je potřeba odstranit všechny „žrouty pozornosti“ – vypnout mobil, sociální sítě a také vnitřní dialog, který nás odvádí k nedořešeným záležitostem mimo záměr naší hluboké práce.

Pro hlubokou práci a mistrovské trénování se učíme plně soustředit a vyladit do tvořivých úrovní vědomí. Profesor Lozanov zakladatel sugestopedie a superlearningu k tomu využíval elektromagnetické frekvence hladiny alfa. Do frekvence hladiny alfa není tak těžké se „ponořit“. V této hladině se nacházíme přirozeně před usnutím, ve sprše, na záchodě či při poslechu určitého druhu hudby. Jinak k tomu slouží různé meditace, relaxace, vizualizace či konkrétní psychosomatická cvičení jako je například tai-chi. Hluboce o hluboké práci pojednává Cal Newport ve své knize s příznačným názvem „Hluboká práce“:-)

3) AKTUALIZACE OSOBNÍ VIZE. Najít jednou svoji vizi nestačí. Je potřeba umět svoji vizi aktualizovat, oživit, předefinovat. A to pravidelně, abychom dokázali být v kontaktu s tím, co je pro nás podstatné. Díky tomu můžeme v pravý čas pootočit pomyslné kormidlo našeho života směrem, kterým opravdu chceme jít. Guru leadershipu Warren Bennis hovoří o tzv. reflexivních strukturách, které dle něj využívají vynikající leadeři k tomu, aby získali nadhled nad svým životem.

Aktualizace osobní vize vyžaduje větší investici času a hlubší ponor do našeho „vnitřního prostředí“. K tomuto účelu můžeme využít různé intenzivní způsoby vnitřní práce jako jsou například duchovní pouť, pobyt ve tmě či meditační ústraní v klášteře. Podobně nám může posloužit přechod horského hřebene ve společnosti vlastních myšlenek a nebo již zmiňovaný prodloužený víkend na chatě.

Reflexivní struktury můžeme mít naplánované také do našeho týdenního harmonogramu. K prosté reflexi všedních záležitostí postačí pravidelná špetka meditace, procházka v lese, saunování, psaní si osobního deníku či důvěrné sdílení s přítelem. Julie Cameronová ve své již kultovní knize „Umělcova Cesta“ píše o tzv. umělecké schůzce jako o speciálním prostoru pro setkání s vlastní kreativitou. Vytíženým klientům, se kterými pracuji formou individuálních konzultací doporučuji končit svůj pracovní týden oslavou týdne. Oslavy máme všichni rádi:-)

PÁR TIPŮ JAK NA TO

Stále mě překvapuje, jak je pro mnoho lidí těžké být „jen“ sama se sebou, dovolit si to a umět si to vychutnat. Proto bych rád sdílel pár časem prověřených tipů jak na to, aby vám to fungovalo a chutnalo:

Vědět proč si prostor pro sebe „beru“: k čemu mi to bude? A k čemu to může být také ostatním? Bez jasného vědomí hlubokého smyslu bývá velmi těžké si prostor pro sebe před ostatními i před sebou sama uhájit.

Naplánovat si prostor pro sebe do diáře: jinak je dost pravděpodobné, že neodoláte pokušení zaplnit si jej nějakou nedořešenou administrativou, popř. jinou pracovní záležitostí.

Vytvořit si svůj rituál: rituál nám pomáhá oddělit všední prostor života od toho, který si speciálně vyhradíme pro zvolený účel hluboké práce, aktualizace osobní vize anebo hluboké obnovy.

Odstranit všechny žrouty pozornosti: vypnout mobil, nedívat se na sociální sítě, maily a ani se vnitřně nevracet k zatěžujícím záležitostem (pokud to není záměrem naší vnitřní práce)

Hrát si a zkoušet: hledat vlastní způsoby a kombinace způsobů, které nám vnitřně ladí. Při opakované „hře“ s vnitřním i vnějším prostředím zjistíme co nám nejvíce vyhovuje. Zkoušejte a berte to zlehka…kdo hraje vyhraje:-)

Kombinace vhodně zvolených způsobů a technik potencuje jejich účinek. Rituál, vnitřní vyladění, bezpečné prostředí, odstraněné žroutů energie, vědomí hlubokého proč a osobního jak…praxe dělá mistra!

JAKO OREL, KTERÝ LETÍ VYSOKO NAD SVÝM TERITORIEM

Kvalitní prostor pro sebe nám poskytuje odstup a nadhled nad náročnými situacemi, obnovu a nalezení nové chuti do života a tvorby. Díky tomu, že se naučíme být sami se sebou, budeme umět také být opravdu a plně s druhými. Možná nalezneme ztracené části sebe sama, možná také zjistíme, jak je zpět integrovat do našeho života. Mějte se tedy rádi a naučte se být s tím pro vás nejbližším, sama se sebou.

PS: Na obrázku k tomuto článku je vyfocen můj lesní trůn pod majestátním dubem na mém silovém místě kousek za Brnem. Pro hlubší ponoření do osvěžujících vod přítomnosti jezdívám jedenkrát měsíčně regenerovat do nedalekých Chřibských lesů. A co vy? Kde je vaše útočiště, ve kterém čerpáte síly a inspiraci?

Radim Kudělka
Profesionální lektor a konzultant se zaměřením na rozvoj vědomé komunikace, emoční inteligence a talentu jednotlivců a organizací.

Získejte zdarma e-book

Vědomá komunikace

Umění mezilidských vztahů

Přečtěte si, jak rozvíjet zdravé a harmonické vztahy a naučte se principy vědomé komunikace a emoční inteligence.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů